Kelebek Vana

Genel Özellikler

Uygulama Alanları

Kelebek Vana

Çift flanşlı çift eksantrik (kaçık eksenli) kelebek vanalar pompa istasyonlarından sulama hatlarına, isale hatlarından arıtma tesislerine, gölet ve barajlardan hidroelektrik santrallere kadar geniş bir alanda kullanılmaktadır.

Kelebek vanalar açma-kapama vanalarıdır. Akışı kontrol etmeye yönelik yarı açık veya yarı kapalı disk pozisyonları kavitasyon oluşumuna neden olmaktadır.

Çift flanşlı çift eksantrik kelebek vanalar dişli kutusu ve volan, elektrik aktüatör, pnömatik aktüatör, hidrolik aktüatör ve karşı ağırlık ile kontrol edilirler. Düşük çalışma torklarına sahiptirler.

Gövde ve klape tasarımları akışa minimum direnç gösteren hidrodinamik yapısı sayesinde akış etkinliğini artırır. Miller iki parça olarak üretilirler. Kelebek vana çift eksantrik olduğundan ve kaynak dolgu gövde sitinin konik yapısı sayesinde açık pozisyondayken sızdırmazlık contası, gövde siti ile temas etmez. Ayrıca klapenin açılıp kapanması esnasında da sızdırmazlık contası gövde sitine sürtünmez. Bu özellikler contanın ömrünü uzatır. Kapalı pozisyonda ise sızdırmazlık contası konik şekilli sızdırmazlık yüzeyine baskı yaparak çift taraflı sızdırmazlık sağlar. Konik gövde siti tam otomatik robotlarla yapılır ve böylece mükemmel sızdırmazlık yüzeyi garanti edilir.

Kelebek vanamızın klape ve mil bağlantısı boşluksuz poligon bağlantıdır.

Poligon tipi yataklama uygulamamız mil ve klapenin pim veya kama ile birbirine iliştirilmesine gerek bırakmaz böylece mil ve kama kaynaklı boşlukların sebep olduğu vibrasyon, aşınma ve içten paslanma problemleri bertaraf edilmiş olur.

Poligon şekilli mil ve klape yatağı, bağlantı için ekstra pim ve kama kullanımına gerek bırakmaz ve akışkanın pim oyuklarından geçerek, klapenin boyanmayan iç kısımlarına temas edip paslandırmasını önler ve böylece kelebek vana ürün ömrünü uzatır.

Klape üzerinde bulunan mil yatağının arka kısmı tamamen kapalı olarak imal edilir. Bu işlem, mil yatağının tapa ve macun ile kapatıldığı ve akışkanın içeri sızıp paslanmalara yol açtığı örneklerin aksine kelebek vana ömrünü uzatan bir yeniliktir.

TSE BELGESİ

DN150 - DN2000

PN10 | PN16 | PN25 | PN40

ÖZEL UYGULAMALAR

VULKANİZE KAUÇUK KAPLI

VULKANİZE KAUÇUK KAPLI

KUMANDA ŞEKİLLERİ


Ürün Kataloğu

TOP
× Teklif & Bilgi Almak İçin