İğne Vana

Genel Özellikler

0 ... +100 °C

(1 Bar)

TS EN 1074-5'e Uygun

TS EN 1092-2'e uygun

TS EN 558 (Seri15) DN + 200mm

TS EN 1074-5

İğne Vana

İğne Vana (Basınç Kırıcı Vana) esas olarak su boru hatlarındaki akış hızını ve basıncını düzenlemek için tasarlanmıştır. Bu regülasyon, bir şaft-çubuk-krank mekanizması tarafından işletilen bir pistonun bir eksenel hareketi ile elde edilir.

İğne Vana (Basınç Kırıcı Vana)’nın merkezinde, su akışından korunmak için özel olarak şekillendirilmiş bir odada bulunan piston ses ve kavitasyon hasarını önlerken, aynı zamanda titreşimsiz çalışmayı sağlar.

Akış, İğne Vana (Basınç Kırıcı Vana)’nın merkez gövdesi etrafındaki konik şekildeki bir odadan yönlendirilir. Bu haznenin kesiti girişten çıkışa kadar sürekli olarak azalır; akış hızının yükselmesini ve basıncın düşmesini sağlar.

İğne Vana (Basınç Kırıcı Vana)’nın hidrodinamik gövde şekli sayesinde kavitasyon kabarcıklarının direkt olarak çıkışa yönlendirilmesi ile bu kabarcıkların vana yüzeylerine çarpıp hasar vermesini önler.

Giriş ve çıkış flanşları arasındaki mükemmel denge, İğne Vana (Basınç Kırıcı Vana)’nın düşük tork değerleri altında çalıştırılmasını sağlar.

Çalışma mekanizması, paslanmaz çelikten yapılmış bir bağlantı, şaft ve bağlantı çubuğundan oluşur. Tüm hareketli parçalar bronz burçlarla desteklenir.

Pistonun kayan yüzeyi tamamen paslanmaz çeliktir ve tüm çalışma koşullarında stabilite sağlayan kayan bloklarla yönlendirilir. Kayan bloklar valf gövdesine vidalanır. İç kapak bileşenlerinin mükemmel sızdırmazlığını ve kolay bakımını sağlamak için tasarlanmıştır.

Sızdırmazlık malzemesi, ana contanın doğrudan pistonun üst tarafına ve dudaklı contaya yerleştirilmesiyle, özel bir anti-ekstrüzyon profiliyle, valf gövdesinde oluşturulmuş uygun bir yuvaya yerleştirilerek, poliüretan kauçuktan yapılmıştır.

İĞNE VANA İLE AKIŞ VE BASINÇ KONTROLÜ

Diyafram vanalar en çok kullanılan basınç kontrol ve akış kontrol vanalarıdır; fakat hidrolik çalışırlar ve sınırlı boyutlarda üretilebilirler.

İğne vanalar da kesin ve güvenilir şekilde basınç ve akış kontrolü yaparlar. Bunun yanında DN80 ila DN2400 aralığında üretilebilirler. Ayrıca sadece hidrolik olarak çalışan diyafram vanaların aksine iğne vanalar elle, karşı ağırlıkla, şamandırayla ve elektrik, hidrolik ve pnömatik sistemlerle kumanda edilebilirler.

Basınç ya da akış, basınç manometresi (akış yönü ve akış yönünün tersine) ya da debimetreye (akış yönünün tersine) bağlı bir harici ünite tarafından komut verilen harici aktüatörlerle iğne vananın iç kesiti azaltılarak ya da arttırılarak kontrol edilebilir.

DN80 - DN2400

PN10 | PN16 | PN25 | PN40 |PN100

ÖZEL UYGULAMALAR

VULKANİZE KAUÇUK KAPLI     ÇELİK GÖVDE | PN100

VULKANİZE KAUÇUK KAPLI                    ÇELİK GÖVDE | PN100

KUMANDA ŞEKİLLERİ

AKSESUARLAR


Ürün Kataloğu

TOP
× Teklif & Bilgi Almak İçin